Kamianna

Nasz dom usytuowany jest w malowniczej miejscowości Kamianna w Beskidzie Sądeckim. Miodowy Zakątek to idealny wybór dla osób ceniących cisze i spokój. Jest to wymarzone miejsce na relaks i wspólne spędzenie czasu.

Kamianna to niewielka wieś letniskowa w gminie Łabowa, położona w odległości kilku kilometrów na północ od drogi Nowy Sącz – Krynica-Zdrój. Liczy obecnie około 200 mieszkańców. Zachodnia część Beskidu Niskiego tworzy w tym miejscu malowniczy region – głębokie i wąskie doliny wraz ze stromymi stokami. Kamianna słynie w Polsce jako centrum apiterapii czyli lecznictwa związanego z hodowlą i wykorzystaniem pszczół. Na terenie miejscowości znajduje się kilka ośrodków, gdzie prowadzone są badania, przetwórstwo i lecznictwo.

Położenie Kamiannej ma duże zalety – miejscowość, do której utwardzaną drogę zbudowano dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku pozostała nieskażona przez odpady nowoczesnej cywilizacji. Pszczoły zaś są tutaj po prostu mocniejsze niż gdzie indziej. Wytwarzają najlepsze miody w Polsce, ale na tym ich zadanie się nie kończy. Praktycznie każdy przejaw pszczelej aktywności można bowiem wykorzystać dla dobra człowieka. Propolis, czyli kit pszczeli z powodzeniem konkuruje z niektórymi antybiotykami. Dla ludzi ma działanie antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybicze, przeciwpierwotniakowe, przeciwzapalne, znieczulające oraz regenerujące. Równie dobroczynne działanie ma mleczko pszczele – wydzielina odkryta dla nauki dopiero 50 lat temu. Powoduje usunięcie zmęczenia, poprawy wzroku, lepszego samopoczucia i koncentracji. Stosowane jest między innymi w leczeniu nerwic i nadciśnienia. Zdrowotne właściwości posiada też sam gromadzony przez pszczoły pyłek kwiatowy – od zwykłej poprawy samopoczucia po walkę ze zmianami miażdżycowymi. Cała dziedzina medycyny zajmująca się „pszczelim leczeniem” została nazwana apiterapią, a Kamianna, jak mało które miejsce, nadaje się na jej centrum. Można tu z pomocą lekarzy usunąć swoje dolegliwości. Można też leczyć się w sposób profilaktyczny. Dlatego właśnie tutaj powstał jako jeden z niewielu w Europie ośrodek sanatoryjny apiterapii. Okolice Kamiannej stanowią ciekawe tereny turystyczne – wiedzie stąd niebieski szlak turystyczny na północ do Ptaszkowej, a na południe do Kopciowej. Dobrze rozwinięta jest sieć agroturystyczna. W zimie są to wspaniałe tereny dla narciarstwa biegowego, znajdują się również wyciągi dla początkujących narciarzy.

Zainteresowanych pszczelarstwem odsyłamy do muzeum pszczelarstwa, założonego przez księdza dr H. Ostacha. Ekspozycja stanowi cenne źródło informacji i ciekawe miejsce przedstawiające rozmaite aspekty “sztuki pszczelarskiej”.

Kamianna to również baza wypadowa w Beskid Niski. Tutejsze szlaki turystyczne (niebieski i żółty) i ścieżki rowerowe poprowadzą na szczyty pobliskich gór – Ubocz, Dział, Okrągła Górka, Jaworynki, Hłocza.

Zimą warto skorzystać ze stoku narciarskiego ustyowanego w centrum wsi. Na północnych stokach Okrągłej Górki, zwanej przez nas “Śnieżną Górą”, zlokalizowana jest niewielka stacja narciarska wraz z zapleczem gastronomicznym.

Więcej informacji: www.kamianna-wyciagi.pl